Positivitet och medvetenhet

Denna övning lär spelare att vara positiva och medvetna i spelsituationer, med fokus på att gå framåt hela tiden. Det uppmuntrar spelare att tänka på vad som ligger framför och runt dem och förlitar sig på en bra första touch och användningen av smarta vinklade passningar.

Vad får jag spelarna att göra?

Vi spelar var och en av de små spel nedan i 20 minuter.

Spel Ett: Cross-passning mål

 Efter att ha placerat två stolpar på motsatta sidor av spelområdet 10 meter in från hörnen, står vi en blå spelare på var och en. På de återstående två sidorna finns poler med gula spelare på så att totalt fyra spelare från varje lag upptar fasta positioner på poler. En ”polspelare” från varje lag börjar med en boll.
 I det centrala spelområdet är en två-boll 4 mot 4 strid. Spelare måste ta emot bollen från sin lagkamrat på en stolpe och passar till en av de två spelarna på motsatt kant. En poäng görs för varje boll som gör det över.
 Attacking är dock bara en del, eftersom spelarna måste respektera sina defensiva uppgifter. De måste vara redo att byta riktning, genom att kombinera attackerande uppbyggnadsspel med en defensiv strategi som kväver oppositionen. Om de bryter upp en oppositionsattack kan de göra mål genom att mata bollen till en av sina egna fasta spelare.

29635 will donachie positivity and awareness 1

Varje lag börjar med en boll och passar ut.

29635 will donachie positivity and awareness 2

Två blå konstruerar en snabb en-två för att bryta ut i ytan medan de andra två pressar på de gula.

29635 will donachie positivity and awareness 3

Blå gör en poäng men ett långt pass har befriat den gula spelaren som har bytt från att försvara till attackerande läge.


Spel två: Spela framåt

 I det här spelet placerar vi mål på 18-meter linjerna och spelar i utrymmet mellan de två straffområden, med en 15-meters zon framför varje mål. Det här spelas 8 mot 8 igen.
 Vi spelar ett litet spel där bollen måste gå framåt tills den når 15-meter zonen. Detta är det enda område där det kan passas bakåt. Om det går tillbaka någon annanstans, ges besittning till det andra lagets målvakt.
 Attackerande spelare måste alltid visa positiva framåtriktade rörelser och en vilja att bryta sig in i ytan.
 Både detta och Cross-passning-spelet kan utvecklas genom att begränsa spelet till en eller två beröringar, eller genom att insistera på att bollen förblir på marken.

29635 will donachie positivity and awareness 4

I match två spelar målvakten bollen ut till sin försvarare som spelar framåt.

29635 will donachie positivity and awareness 5

Som blå press måste gult fortsätta att flytta bollen uppåt.

29635 will donachie positivity and awareness 6

Alla gula är markerade, så en boll i ytan skapar möjlighet till ett inlägg i mitten.


Vilka är de viktigaste sakerna att se upp för taktiskt / tekniskt?

I spel ett måste spelarna vara sida vid sida för att spela. Vi letar efter attackerande önskan, med spelare som visar en brådska att försvara och bryta upp spelet som kommer mot dem i 90 graders vinkel. Spelare måste hålla sin kropp öppen och aldrig vända ryggen för att spela.

 I spel två är utmärkt kroppsform och starkt beslutsfattande viktigt för att hålla bollen framåt.