Försvara i och runt straffområdet.
Denna övning handlar om att försvara straffområdet när den är i kontroll och när i tillstånd av ”kaos”. Det är en bra praxis som förbättrar både individer och kollektiva enheter, och ingjuter sällsynta grunder i konsten att försvara den röda zonen / farozonen (eller straffområdet).
Anledningen till att jag gillar den här övningen så mycket är att huvudinnehållet är inriktat på att pressa och skydda. Den har både fysiska och tekniska egenskaper och hjälper till att utveckla spelarpsykologi när det gäller de krav och färdigheter som krävs när vi försvarar vårt straffområde.
Övningen är utmanande, snabb, engagerande och införlivar därför trötthet i processen att fatta korrekta beslut och söka tillfredsställande resultat, och det i sig är något som alltid kommer att replikeras på matchdagen, den punkt i veckan vi verkligen betraktar som vår ”lärare”. Med det i åtanke ger övningen som detta byggstenarna, och detta kan börja under försäsongen, beroende på lagets nuvarande behov.
Övningen kommer att utföras en gång i veckan, med delar 2 och 3 kombinerade utformade för att representera längden på en halv av ett spel. Men olika enskilda delar av denna övning kan mycket väl upprepas dagligen, eftersom upprepning bäst ger rätt resultat.
Vad får jag spelarna att göra?
Del 1: press och skydda (10mins)
För denna övning satte vi upp med fyra 10×10-meters kvadrater, som visas, med det inre skuggade området som 2×2 meter. Angripare måste stanna utanför ytan i att hålla besittning, med målet att slå över den centrala trafik konen.
1.Angripare passar bollen mellan sig själva.
2.Försvarare misslyckas med att täcka passnings- / attacklinjer.
3.Ett skott träffar konen i mitten och en poäng görs.
Försvarare måste pressa och skydda. De får inte gå in i det skuggade området, med deras mål att vinna bollen så många gånger som möjligt samtidigt som de förhindrar att trafik konen träffas.
Vi spelar detta med 60 sekunders upprepning, instruerar försvarare att pressa aggressivt, med en sekundär press och stöd. Vi letar efter kroppskontakt – ingen bobbing, ingen pekning – bara enkel, snabb, aggressiv pressning och i slutändan en brytning.
• I det här fallet organiserar försvarare ordentligt, pressar motståndare och vinner bollen.
Del 2: Huvudpraktiken (4x4mins med 1min vila)
Nu sätter vi upp som visas, med 3mot3s i varje straffområde och två mittfältare stationerade (och som måste förbli) i mellanremsan.
1.Mittfältaren får ett pass från servern.
2.Ett pass spelas in i det anfallande laget.
3.Angripare går 3mot3 mot målet, men försvararen vinner.
Servern börjar med att mata bollen i mitten av mittfältarna, som antingen kan passa till varandra eller mata en boll till båda ändens angripare. Angripare går sedan 3mot3 i att försöka göra mål i målet. Försvarare måste försöka stoppa mål till varje pris, genom att blockera, tagga en motståndare eller återfå / behålla bollen med alla möjliga sätt. Och inom detta vill vi se dem försvara individuellt, kollektivt och ”i kaos”.
Efter fyra minuter roterar angriparna så att försvarare går in mot nya motståndare.
Hur gör jag för att utveckla övningen?
En enkel progression är att lägga till attackerande vingar, som visas.I besittning kan dessa spelare välja att springa inuti lådan för att skapa en överbelastning, eller helt enkelt spela till en angripare i mitten. Vi kan också ge mittfältarna möjlighet att skjuta.
• I progressionen ger vingar nu ett extra anfallsalternativ och ett effektivt överbelastningsverktyg.
Totalt erbjuder denna praxis olika utmaningar för en enkel försvarspraxis, nämligen när det gäller att hantera inlägg och täcka rörelsen och oförutsägbarheten hos backlinjen.
Vad är de viktigaste sakerna att se upp med?
I varje element letar vi efter en aggressiv press, plus kroppskontakt i pressen, eller kroppskontakt på en motståndare i förväg om att de faktiskt får bollen. Den sista punkten passar bra med tanken på att vi förväntar oss att våra spelare ska se ut att få den första kontakten.
Utöver det är arbetet som en enhet genom bra stöd och kommunikation ett måste. Och när du rensar måste spelarna vara exakta och reaktiva till nästa fas.
Typiska misstag inkluderar spelare som förlorar koncentration på övergångar, medan dåligt positionsspel också är något vi måste se upp för, särskilt på återtagande. Det är också viktigt att spelarna hanterar besvikelse snabbt – när målen släpps in måste vi se positiva reaktioner.
När man strävar efter att hitta rätt svar i en övning som denna behöver det inte vara en fullständig spelning av enskilda element. Till exempel kan bara en konversation vara tillräckligt ibland, eftersom i komplexa, presssatta miljöer är enkelhet ofta vägen framåt.
Hur sätter jag detta i en spelsituation? (2x15mins)
För den här sista delen flyttar vi saker till en 9mot9, full bredd i tre fjärdedelar av en planhöjd. Alla våra småspel och praktiker är positionsspecifika med spelare representerade i sina positioner. Så, till exempel, kan vi använda en 4-3-2 med avseende på vår förberedelse för en kommande motståndare, med avsikt att förbättra defensiva aspekter.