Att hitta den tredje mannen

Denna övning handlar om att uppmuntra spelare att arbeta i treor, med hjälp av passande kombinationer för att hitta den tredje mannen fri från sin försvarare. Detta koncept är en stor del av vår besittningsstil på Fulham.
Konceptet att hitta den tredje mannen går igenom varje övning vi gör, varför vi kan dominera bollen så effektivt i spel. Naturligtvis övar vi detta i många olika skepnader, men den här övningen i synnerhet kommer att komma ut en gång i månaden. Om vi vet att vår nästa motståndare är ett pressande lag, kommer vi att göra den här övningen oftare eftersom vi vet att vi måste vara effektiva i vårt uppbyggnadsspel genom att spela runt pressarna.

Vad får jag spelarna att göra?

Passerande praxis

Vi satte upp ett område på 12×12 meter. Inuti finns ett mindre område på 9×9 meter, markerad med en skyltdocka i varje hörn. Vi använder 10 spelare, uppdelade i två röda och åtta blå. De röda är spelare A och B och de arbetar i mitten av området och deras roll är att hjälpa till att bilda passande trianglar runt skyltdockorna. Två blå start på varje hörn av huvudområdet – hörnen är märkta X1, X2, X3 och X4.

Spelet börjar med ett pass från den första spelaren på X1 till spelare A i mitten, som spelar ett första pass till spelare B, som visas [1]. Spelare B sätter upp X1 som har flyttat längs linjen. X1 går över till X2 och följer passet. Spelare B kommer nu kort att ta emot från X2 och spelar sedan till spelare A, som har flyttat för att ta emot. X2 går ner linjen för att ta emot från A och passar till X3 och följer passet till nästa hörn. Spelet fortsätter och samma sekvens upprepas nu på motsatt sida med X3 och X4.

32482 Scott parker finding the third man 1

1.Den första blå spelaren på X1 börjar spela med ett pass till röd spelare A, som spelar till röd spelare B.
2.Röd spelare B sätter upp blå X1, som har flyttat längs linjen för att ta emot och sedan passar till X2 och följer passet.
3.Röd spelare B släpper nu kort för att ta emot från blå X2 och spelar till spelare A.
4.Blå X2 går ner linjen för att ta emot från röd spelare A, passar till X3 och följer passet till nästa hörn.
5.Sekvensen fortsätter på andra sidan, med början med den första spelaren på X3.


De viktigaste coaching meddelandena här kretsar kring fotarbete och behovet av snabba kroppsförberedelser redo att möta nästa boll.
 Vi spelar i 45 sekunder och sedan en av de blå paren byter med spelare A och B. Totalt spelar vi 10 block på 45 sekunder, där varje par har två varv i mitten som A och B.


Hur går jag vidare med övningen?

Innehavspraxis

Vi går vidare med övningen från en motsatt passningspraxis genom att införa begreppet innehav, med spelare som försöker behålla bollen under press från sina motståndare.

 Vi satte upp ett 16×16-meter rutnät bestående av fyra 8×8-meter kvadrater. Vi använder 10 spelare, uppdelade i fyra röda, fyra blå och två gula jokrar som spelar för laget i besittning. Det finns en 1mot1 mellan blå och röda i varje zon. Blå börjar med bollen i zonen med jokers, vilket ger besittningsspelarna en 3mot1 fördel.

 Efter att tre pass har gjorts kan en oppositionsspelare komma in från en annan zon för att göra det till en 3mot2. Detta skapar en ”fri man” i en av kvadraterna och besittningsteamet måste nu hitta honom med ett pass.Han borde vara på tårna för att göra en vinkel för passet.

32482 Scott parker finding the third man 2

1.Lag kan också göra poäng om de strängar ett målantal pass tillsammans. Här är målet sju.
2.Här gör laget en poäng för att träffa sitt mål på sju pass under press.
3.När spelarna har behärskat aktiviteten, begränsa antalet beröringar de kan ta.
4.Om det försvarande laget vinner besittning, bör de snabbt motanfalla.


Jokrarna följer bollen in i den nya kvadraten och pressaren återvänder, vilket gör att spelet kan fortsätta i den nya kvadraten.
 Om det röda pressande laget vinner bollen blir de det nya anfallslaget och spelet fortsätter med blå som nu motpressar.
 Vi spelar i 10 block av två minuter. Varje par tar två varv i den flytande rollen. Vi vilar spelare i 30 sekunder mellan blocken.


Vad får jag spelarna att göra härnäst?

Litet spel

Vi satte upp ett område på 22×20 meter med ett mål och en målvakt i varje ände. Spelområdet är uppdelat i två breda zoner på sex meter vardera och en åtta-meter central zon.

 Vi använder 10 utespelare, uppdelade i två lag på fyra och två gula jokrar, som spelar för laget i besittning. Spelet är riktat och jokrarna är låsta i den centrala zonen, medan två röda och två blå börjar i varje bred zon.

 Spelet börjar med ett pass ut från en av målvakterna. Försvararna bör försöka stänga av passen in i mitten och pressa från insidan till utsidan, medan besittningsteamet måste kombinera med varandra och med jokrarna för att dra försvarare till den centrala zonen för att skapa en ”fri man” som kan ta emot bollen omärkt i en attackerande position.Målet är att göra mål men det måste vara med en one-touch finish. Det finns inga offsides. Spela omstart från motståndarhållaren. Vi spelar fem matcher på fyra minuter vardera.

32482 Scott parker finding the third man 3

1.Det finns en röd mot blå 1mot1 i varje zon. De gula jokrarna arbetar i zonen med bollen, vilket ger laget i besittning en 3mot1 fördel i den zonen.
2.Efter tre passningar kan en motståndare komma in från en annan zon och pressa på, vilket gör det 3mot2 i kvadraten med bollen.
3.Besittningsteamet måste hitta ett sätt att passa till den ”fria mannen” som har lämnats ensam i sin kvadrat. Jokrarna följer bollen i kvadraten.Försvararen återvänder och spelar sedan med en ny 3mot1.
4.Om en röd försvarare vinner bollen blir de röda det nya besittningslaget och blå övergången till motpressning.


Hur skulle du sätta detta i en spelsituation?

Faser av spel

Här visar vi några exempel på taktiska ”tredje man” kombinationer i vårt 4-3-3 positionella spel. Till exempel kan vi använda en tredje mans kombination när målvakten spelar bollen ut till den hållande mittfältaren [4a], eller när nummer 5 är på bollen och pressas [4b]. Vi kan också använda mer än en tredje mans kombination för att arbeta bollen framåt från försvar, som visas [4c], eller med nummer 9 som sjunker för att kombinera med holding mittfältaren för att spela till nummer 10, som visas [4d].

32482 Scott parker finding the third man 4

1.Målvakten använder nummer 4 som den andra mannen.
2.Nummer 5 används som den tredje mannen.

32482 Scott parker finding the third man 5

1.Nummer 5 pressas av oppositionens mittfältare så nummer 8 sjunker för att ta emot och passar ut till nummer 6 – den tredje mannen.
2.Alternativt, om nummer 5 också pressas av oppositionsvingen, har nummer 8 möjlighet att passa till nummer 2, som avancerar upp vingen i ytan.

32482 Scott parker finding the right man 6

1.Nummer 2 är inlåst av försvararen.
2.Nummer 7 fungerar som den andra mannen och faller ner för att spela ett pass till nummer 8, som fungerar som den tredje mannen.
3.Nummer 8 använder sedan numret 9 som den andra mannen.
4.Nummer 9 använder nummer 10 som tredje man.

32482 Scott parker finding the third man 7

1.Nummer 4 är i besittning och försvararna har blockerat passs alternativ till båda sidor.
2.Nummer 9 fungerar som den andra mannen och faller ner för att ta emot, delar ut nummer 10.
3.Nummer 10 fungerar som den tredje mannen.


Vad är de viktigaste sakerna att se upp med?

När vi hittar den tredje mannen, letar vi efter spelare att använda bra kroppsförberedelser. Vi vill se dem arbeta med sina fötter och anpassa sin kropp på ett sätt som hjälper dem att utföra sin nästa åtgärd perfekt.

Positionering i också viktigt i tredje-manna relationer. Vi vill se spelare som vill arbeta i treor och förstå sina roller, så att den andra mannen kan spela bollen ut effektivt till den extra tredje mannen.

 Vi vill också se spelare förkorta supportavstånden med sena, snabba rörelser. Så snart spelaren i besittning pressas måste den andra spelaren stödja i snabb takt med ett pass redan i åtanke.

Vilka är de typiska misstag som spelarna kan göra och hur undviker vi dem?

De viktigaste misstagen är lösa, snurrande passningar orsakade av dålig kroppsberedning. Om spelarna gör sitt arbete tidigt och är redo att möta nästa man, kommer pass att vara enkla och rena.