Attackera överbelastning på övergång

Denna övning är baserad på en defensiv mittblocks struktur, som övergår till en snabb återgång och attack mot ett lag ur position. Det handlar om att tänka på hur vi förvandlar en organiserad out-of-possession-form till en potentiell målchans.


Vi börjar med en rondo övergång, innan vi går in i en attackerande överbelastningsövningen som fortskrider och gör sedan en 11v11 match övning.

Rondo övergång

Vi satte upp i ett område, 12×12 meter, uppdelade i 4 rutor, med ett 2×2-meter mini centralt område i mitten. Vi delar upp de 20 utespelare i fyra lag om fem. Två servrar är placerade som visas. Målvakter arbetar separat någon annanstans.

Ett lag i ett yttre område börjar med bollen, som vill behålla den, rondo stil, mot en spelare från defensiven, som börjar i mitten. Laget i besittning måste ha ett annat lag på varje sida av sitt område. Besittningsteamet måste göra åtta pass i sitt område innan de kan passa till laget på båda sidor av området.
Bild
1.Blå börjar med bollen.
2.En gul försvarare går in på ytan.
3.Blå slutför åtta passningar innan de spelar bollen till det röda laget i deras yta.

Es 164 penn 1a

Laget i besittning ser nu ut att göra åtta passningar, mot en ny försvarare från mittenområdet. Lagen runt dem justerar position efter behov så att holdinglaget har ett lag till båda sidor av deras område.
Bild
1.Den gula försvararen återvänder till sin yta.
2.En ny gul försvarare går in i de rödas kvadrat för att försöka vinna bollen.
3.De gröna flyttar in i det tomma ytan så att laget i besittning har ett annat lag i varje angränsande område.

Es 164 penn 1b

Korta rörelser och en och två-touch pass bör vara vanliga, medan detaljerna i passet till det andra området är nyckeln eftersom det sätter tonen för deras 5v1.
Teamet som flyttar för att stödja bör slutföra korta och skarpa fem-meters ryck.
Vi skulle se till att göra detta i två uppsättningar av fyra 90-sekunders block, med varje lag ges möjlighet att försvara. Konkurrenselementet kommer att vara i hur många överföringar som kan uppnås på 90 sekunder.


Attackerande Överbelastningar (Del 1)

Vi använder nu en halv planhöjd för att få lite flöde till övningen, coned off från hörnkvadranterna till kanten av mittcirkeln, som visas. Hörnflaggor är också på plats. Vi använder ett mål med en målvakt och har 10v10 outfield – blå v röds – satt upp som visas. En tränare kommer att spela bollarna från nära mittcirkeln.

De röda börjar med bollen i mittcirkeln för att bilda en 5v1 rondo, med den blå försvararen som syftar till att vinna bollen tillbaka. De röda måste slutföra fyra passningar mellan dem innan de spelar bollen till break-out framåt i ett område runt 30 meter från mål. Två röda från rondo går med för att bilda en 3v1 motattack med målet att göra mål.
Bild
1.De röda kompletterar fyra passningar i rondo runt den blå försvararen.
2.En röd spelare spelar bollen framåt till break-out framåt.
3.Två röda från rondo ansluter sig till attacken för att bilda en 3v1.

Jag letar efter massor av en och två-touch pass i rondo, med bra bollhastighet och rörelse av bollen. Vikt och hastighet på pass från rondo till break-out framåt är viktigt, liksom att spela det på säkra. Jag letar efter spelare att använda underlaps, överlappar eller passa och följa.

Es 164 penn 2

Attackerande Överbelastningar (del 2)

Vi återgår till en full planhöjd, avstängd från hörnkvadranterna till kanten av mittcirkeln, som visas. Vi spelar hela 11v11. Hörnflaggor används.

De röda börjar med bollen i mittcirkeln och bildar en 5v1 rondo mot en blå försvarare som vill vinna bollen. De röda måste slutföra fyra passningar innan de spelar bollen framåt till break-out framåt i en central position, 30 meter från målet. Tre röda ansluter sig sedan till attacken för att skapa en 4v2 breakout attackerande situation.
Bild
1.De röda kompletterar fyra passningar i rondo runt den blå försvararen.
2.En röd spelare spelar bollen framåt till break-out framåt.
3.Tre röda från rondo går med i attacken för att bilda en 4v2.

Jag kommer att titta mer på hur flytten är klar i det här fallet. Så jag tittar på anslutningen, detaljerna i målet, framåtens kroppsposition, liksom vikten av bollen som spelas framåt för att ansluta.

Es 164 penn 3

11v11 (Match Preparation)

Vi använder en full plan med två mål i full storlek med en målvakt i varje ände. En 40×30-meter box kommer också att markeras i mitten av planen, ett område som används som en referens till där vi har en överbelastning.

Vi spelar 11v11. När det gäller matchförberedelser tänker vi på hur vi anpassar oss när det gäller den form och personal som oppositionen sannolikt kommer att ställa upp i. I det här exemplet satte de röda upp i en 4-2-3-1-formation, blå i en besittningsbaserad 4-3-3. Vi spelar in tre sexminuters block. Det är ett vanligt matchdagsreglersscenario.

Vi är ute efter att återfå besittning [4a] och skapa en målchans [4b]..

Es 164 penn 4a

1.Den blå spelaren förlorar besittning till det röda – vem spelar bollen tillbaka.
2.Den röda spelaren spelar bollen i den röda framåt.

Es 164 penn 4b

1.De röda isolerar två blå försvarare för att skapa en 4v2 situation.
2.De röda använder de extra spelarna för att skapa en målchans.


Bestämmelsen om att återfå besittning är – kan vi få det första passet in? Följt av att göra ett framåtpass in i frontmannen så fort som möjligt, med takt – och sedan stöd. Denna del av övningen berör allt vi har arbetat med i praxis tidigare.


COACHING POÄNG

Varför använder du hörnflaggor i träningen?

Pitch geografi. Spelarna kan använda dem som referenser.

Varför trattar du bort planen?

Det möjliggör matchförberedande detaljer om kommande motstånd, särskilt om oppositionen spelar höga backar och gillar att spela igenom centralt. Så min övning är utformad runt oss som återfår besittning mitt i området, följt av attack genom mitten med vår överbelastning.