Denna övning är utformad för att uppmuntra och utveckla snabb och skarp fotboll. Spelare bör vara ute efter att snabbt byta attackpunkt, använda framåt och vinklad pass, en-två, plus intelligent off-the-ball rörelse. Förmågan att behålla besittning och byta spel snabbt och effektivt är viktigt för att bryta ner och flytta motståndsförsvar om, vilket skapar utrymme för målchanser.
Vad får jag spelarna att göra?
Vi spelar 7mot7, med varje lag som försvarar tre mål placerade på lika poäng längs de längre sidorna. Tränaren spelar bollen till ett lag, vars mål är att göra mål i något av oppositionens tre mål. I besittning måste det anfallande laget sträva efter att passa snabbt och byta spel, leta efter framåt och vinklade passningar. Om de inte kan göra mål, måste de hålla bollen (1a/1b/1c).
Det gula laget börjar med bollens besittning.
Spelare konstruerar snabba passningsrörelser.
Den vänstersidiga spelaren skapar utrymme för omkopplaren.
Vilka är de viktigaste sakerna att leta efter tekniskt/taktiskt?
Tekniskt sett letar vi efter spelare att flytta bollen snabbt samtidigt som vi behåller kontrollen hela tiden. Vi förväntar oss att spelets omkopplare varierar i utförandet – antingen ett antal korta snabba passningar eller en lång boll.
Dessutom finns det viktiga taktiska aspekter som ska uppnås. Om möjligt letar vi efter det anfallande laget att tillverka 2mot1 situationer på motsatt sida av spelet (dvs. i icke-bollområden). Omkopplaren är progressiv och bör i slutändan sluta med målskyttesituationer skapade från inlägg, skott eller en-två.
Hur går jag vidare med övningen?
Vi går vidare med införandet av stopper (2a). Varje lag har en stopper som spelar bakom mållinjen, därför utanför spelområdet. Inget av lagen kan göra mål i ett mål som stopper skyddar.
Införandet av stopper tvingar spelarna att hålla huvudet uppe för att fastställa var attackerande spel ska riktas. Närvaron av denna spelare i varje lag bör uppmuntra oppositionsspelarna att byta attackpunkt snabbt innan sopmaskinen kan komma över och försvara (2b/2c).
Varje lag använder nu en stopper för att blockera något av de tre målen.
Det gula laget måste arbeta bort bollen från ett skyddat mål.
Innehav byter händer och en snabb omkopplare sätter in vingen på ett obevakat mål.
Hur skulle du sätta detta i en spelsituation?
Övningen kan ökas till 10 eller 11 för att bli en spelsituation.
När det gäller spelområde, använd en halv planhöjd förlängd några meter förbi mittlinjen. Det finns ett fullstort mål i slutet av planen och tre små mål placerade strax bortom mittlinjen, placerade lika längs linjen, som i diagrammet.
Det gula laget, som har en målvakt på plats, kan göra mål i något av de tre målen. Det måste bygga rörelser från baksidan. Det blå laget attackerar det enda hela målet. Taktiskt måste den behålla form och position och bör pressa från framsidan med tanke på att de bara skjuter på ett mål (3a).
Vi uppmuntrar att attackera spel med ett positivt resultat varje gång. Lag måste spela en-två, inlägg, släppa ut skott och utföra switchar mellan spelområden (3b).
Beroende på tränarens krav kan övningen fokus ändras mellan de defensiva eller offensiva elementen i att byta besittningsspel (3c).
Det blå laget, som attackerar ett mål, konstruerar passningar.
Här görs en omkopplare till vänster i luften.
I det här fallet har ett kortare pass brytas för att skapa en målchans för det gula laget.