Målvakts Spel med fötterna.

Plattformen för framgång börjar ofta med en bekväm och självsäker målvakt, varför denna övning är utformad för att förbättra fattningen av målvakter när de har bollen vid fötterna. Den använder situationer som varierar i rum, tid och tryck för att testa förmåga och beslutsfattande färdigheter.
Denna övning är utformad för att förbättra lugnet av målvakter när de har bollen vid fötterna. Den använder situationer som varierar i rum, tid och press för att testa förmåga och beslutsfattande färdigheter.
 Vi finner att plattformen för framgång ofta börjar med en bekväm och självsäker målvakt. Ju mer säker han är, desto bättre variation och noggrannhet i hans leverans till försvarare och andra spelare.

Vad får jag spelarna att göra?

Först kör vi en 6mot6 uppvärmning i ett 25×20-meter område med hållare på motsatta långa markeringslinjer. På motsatta kortare markeringslinjer lägg till en spelare från varje lag. Helt enkelt måste startteamet behålla besittning genom att använda båda målvakterna.

• I uppvärmningen är målvakten en viktig del av ett besittningsspel.

28674 Adrian tucker keepers kicking drill 6


För det huvudsakliga 5mot5-spelet låg vi tre 18-meter lådor ända till slutet. Utespelare kan inte avvika från mellanrutan. Laget i besittning måste slutföra fem pass innan de passar till någon av målvakterna,som hanterar bakåtpass och spelar tillbaka till laget i besittning. Det laget kan nu göra en poäng genom att spela igenom till motsatt målvakt, och så vidare. Om spelet vänds över försöker det nya laget i besittning nu göra fem passningar. Om bollen går ur spel, startar tränaren om.

28674 Adrian tucker keepers kicking drill 2

• eller huvudträningen, spelare gör fem passningar innan de lägger bollen tillbaka till målvakten.

28674 Adrian tucker keepers kicking drill 3

• Han gör ett pass, vilket gör det möjligt för sitt lag att behålla besittning och byta spelriktningen.


Hur går jag vidare med övningen?

För att utvecklas, när ett tillbakapass görs till en målvakt, kan oppositionsspelare komma in i området för att stänga honom och utöva press. Här måste han fatta ett av tre beslut – passa till en stödjande lagkamrat,(3a)spela bollen framåt till en avancerad spelare (3b), eller rensa bollen ur spel. Om han lyckas slutföra ett returpass kan laget nu skicka spelare för att attackera det avlägsna målet (3c). Om ett mål görs, bollen går död eller målvakten fångar ett skott, spela omstart med tränaren.

28674 Adrian tucker keepers kicking drill 4

• I progressionen kan ett tillbakapass stängas av en oppositionsspelare.

28674 Adrian tucker keepers kicking drill 5

• Under press, med vingarna täckta, spelar målvakten en lång boll till en lagkamrat.

28674 Adrian tucker keepers kicking drill 6 1

• Involvering av målvakten tillåter laget att attackera och ett mål görs.

Vilka är de viktigaste sakerna att leta efter tekniskt/taktiskt?

Målvakten måste vara fokuserad – han måste observera, kommunicera och förstå den ständigt föränderliga spelarmiljön framför honom. Han bör alltid placeras på framfoten, redo att ta emot bollen när som helst.

Hur sätter jag detta i en spelsituation?

I alla spelscenarier kan vi behålla och förstärka målen och målen för denna praxis genom att insistera på att spelet alltid går igenom målvakten innan en attack kan lanseras.