Kombinera för att gå vidare genom planen
Denna övning handlar om att arbeta tillsammans för att öppna upp utrymme på planen så att laget kan penetrera motståndare snabbt genom att passa framåt och bryta linjer.
Det visar spelare hur man väljer rätt ögonblick att penetrera och det hjälper till att utveckla relationen mellan spelarna, både på och utanför bollen.
Om de är på samma våglängd är de mer benägna att känna igen utlösarna och att kunna använda rätt vinkel och hastighet på pass och rätt vinkel och tidpunkt för stödjande körningar och uppsägningar.
Det handlar om att flöda genom planhöjden med momentum och rytm och att arbeta med de färdigheter och processer som kan användas på alla områden. Det är de principer som är viktiga i denna övning snarare än specifika positioner.
Det finns tre delar till denna övning men ganska ofta skulle jag kanske bara använda en eller två, beroende på vilket annat arbete som behöver göras på en viss dag.
Det är en mycket flexibel övning när det gäller siffror och planstorlekar, beroende på hur utmanande du vill att det ska vara.
Jag känner att spelare engagerar sig i den här övningen eftersom det är inriktat på positivt attackerande spel och också för att de har ett element av frihet att utforska möjligheterna och uttrycka sig inom övningen.
Viktiga frågor som vi vill att spelarna ska ställa sig under denna övning är: Hur långt framåt kan jag passera? Visar jag att jag är tillgänglig för att stödja nästa pass? Håller jag min position för att lämna utrymme för någon annan att använda?
Det finns en stor betoning på beslutsfattande i denna övning, vilket innebär att spelarna måste tänka själva istället för att bli tillsagda vad de ska göra eller styras. Jag känner alltid att det här skiljer det bästa från resten.
PASSANDE RUTIN
Den första delen av övningen gör att vi kan introducera teman till spelarna för att få dem att tänka på det ämne vi fokuserar på. Vi sätter upp en spelplats på cirka 50×30 meter även om storleken kan variera beroende på vad vi vill få från aktiviteten. Två minimål placeras i varje ände och två skyltdockor placeras 20 meter från varandra på mittlinjen. Vi använder 10 spelare.
Spelare 1 börjar med en boll i den nedre änden och spelar en en-två med spelare 2. Efter att ha fått returpasset passar spelaren 1 bollen i mittfältaren som väntar vid skyltdockan på höger sida. Mittfältaren sätter för spelare 2, som kör på bollen och spelar ett genompass i frontspelaren. Framspelaren får och sätter för en stödjande körning över framsidan från mittfältaren som väntar på skyltdockan till vänster. Denna mittfältare syftar till att avsluta med ett första skott på en vinkel i minimålet, som visas.
1.Spelare 1 börjar med en boll i den nedre änden och spelar en en-två med spelare 2 och passar sedan till mittfältaren på skyltdockan till höger.
2.Mittfältaren sätter för spelare 2, som driver på bollen och spelar en genomgående passning i frontspelaren.
3.Mittfältaren till vänster gör en stödjande löpning över fronten bakom skyltdockan.
4.Den främre spelaren sätter för mittfältaren att avsluta med ett första skott i minimålet.
Spelaren som skjuter in i minimålet går sedan med i kön bak i den övre änden. Den passande sekvensen upprepas sedan i motsatt riktning med samma passande mönster och rörelser som går från topp till botten den här gången, som visas.
Vi skulle arbeta på höger sida i tre minuter och sedan köra den på vänster sida i tre minuter, och sedan upprepa på båda sidor.
För att använda hela truppen skulle vi vanligtvis köra aktiviteten på två spelområden sida vid sida.
1.Spelaren som skjuter in i det bästa minimålet går med i kön på toppen efter att ha skjutit.
2.Passningssekvensen upprepas sedan i motsatt riktning med samma passande mönster och rörelser som går från topp till botten den här gången.
BRYTER MOT ATT BRYTA
Vi går vidare med övningen till ett motsatt litet spel och arbetar med samma principer som lyfts fram i den första aktiviteten.
Vi satte upp en spelplats på 38×18 meter med ett mål med full storlek och en målvakt i varje ände. Ett mittfältsområde på 22 meter i längd inkluderar två fyra-yard zoner för de neutrala spelarna. Hela mittfältet är inklämt mellan två åtta-meter slutzoner för målvakterna, där inga utespelare kan komma in.
Vi använder 10 utespelare uppdelade i ett rött lag på fyra och ett blått lag på fyra, plus två gula neutrala som spelar för laget i besittning. Spelet är riktat och neutrala kan bara röra sig i sidled för att göra passande vinklar och är begränsade till en-touch.
Spelet börjar med målvakten, som passar antingen till närmaste neutrala eller till närmaste spelare i mittfältszonen. När bollen är i mitten kan de inte spela den tillbaka till målvakten, så de måste leta efter framåt passnings alternativ för att utveckla spelet.
Målet är att spela genom oppositionen och av den neutrala spelaren för att skapa målpoängs möjligheter, som visas. Om laget i besittning kan passa framåt, stödja spelet och göra mål i målet, får de tre poäng.
Om det inte är på att spela framåt, måste besittningslaget passa bollen runt – om laget gör 10 på varandra följande passningar gör de en poäng. Laget i besittning måste visa det nödvändiga tålamodet att hålla tag i bollen samtidigt som man ständigt letar efter ett ögonblick att penetrera framåt.
Vi vill se spelare från bollen ständigt göra vinklar för att vara tillgängliga samtidigt som de ser ut att förutse och stödja framåt pass. Spelare måste arbeta på att vara på samma våglängd så att de kan förstå utlösarna att penetrera. När de attackerar målet bör de tidsbestämma sin rörelse så att de kommer i rymden sent och snabbt.
Vi vill se dem spela sida på och på halvsvängen. De bör vara ett steg före med sin passning och rörelse och med sin synvinkel av stöd.
Var beredd på att spela för att vara lite rörigt till att börja med, eftersom spelarna behöver uppleva vad som fungerar och vad som inte gör det för att spela på kanten och hitta sin gräns – trots allt är det beslutsfattande.
När övningen fortskrider förbättras försvarare för att blockera pass i körfält till målspelaren. Det här är när tålamod och spel smart spelar in och vi vill se angripare suga ut försvarare för att spela bakom dem.
För att använda hela truppen skulle vi vanligtvis köra aktiviteten på två spelområden sida vid sida. För att göra övningen mer utmanande använder vi ibland mindre mål. Vi spelar två matcher på fyra minuter.
1.Målvakten börjar med att passa till närmaste spelare i mittfältszonen. Besittningsteamet kan inte spela det tillbaka till målvakten, så de måste leta efter framåt passande alternativ.
2.De gula neutrala kan bara röra sig i sidled för att göra passande vinklar och är begränsade till en-touch.
3.Målet är att spela genom oppositionen och av det neutrala för att skapa målpoäng möjligheter. Om de lyckas får laget tre poäng.
4.Om det inte är på att spela framåt, måste besittningslaget passa bollen runt för att skapa en öppning – de gör en poäng om de gör 10 på varandra följande passningar.
11v11 SPEL
Vi satte upp ett långt men smalt spelområde mellan straffområdena på en plan, som mäter cirka 40 meter i bredd. Vi placerar tre små mål i varje ände av spelområdet.
Vi använder 20 utespelare och två målvakter, uppdelade i två lag på 11. Varje lag är inställt i en MV-4-2-3-1 form.
Spelet börjar med ett pass ut från en målvakt. Spelet är riktning och målvakterna bygger upp spel som normalt från baksidan men de försvarar alla tre minimål när de attackeras av oppositionen.
Laget i besittning ser ut att följa och bygga vidare på samma principer som lärt sig i de tidigare delarna av övningen- målet är att spela framåt med kombinationsspel och bra rörelse för att stödja framåt passet. Laget i besittning måste spela genom oppositionen och spelarna försöker göra mål i något av de tre minimålen, som visas.
Beroende på hur utmanande vi vill att aktiviteten ska vara, är det möjligt att utveckla den genom att göra två av spelarna neutrala och uppmuntra dem att kombinera med laget i besittning för att skapa en överbelastningssituation i mitten av spelområdet.
Vi spelar två matcher på sex minuter.
1.Varje lag är inställt i en MV-4-2-3-1 form. Spelet är riktning och börjar med ett pass från målvakten, som bygger spel som vanligt men som försvarar alla tre minimål när de är under attack.
2.Laget i besittning syftar till att spela genom oppositionen och göra mål i något av de tre minimål, med hjälp av spelmönster som lärs i de tidiga delarna av övningen.