Denna övning arbetar med att behålla besittning med inslag av pressintensitet och övergång.  

Detta är en typisk övning som vi skulle använda på ett litet område hög intensitet dag. Det finns flera variationer som vi använder till både passnings- och besittningselement som kan ändras baserat på fokus mot nästa spel.
Övningen börjar med en liten passningsövning, med två lag som ställer upp med samma mönster, vanligtvis mönster som vi skulle använda taktiskt för ett visst område på planen. Denna övning skapar konkurrens, med tävlingar för att öka tempo, fokus och intensitet.
 Den andra delen av övningen är en 8+1 v 2 besittningsövning med övergång till minimål. Fokus ligger på att behålla bollinnehav i ett litet område och för var femte framgångsrika passningar kommer försvararna att kunna introducera en extra pressande spelare som sedan ökar kraven på besittningsteamet.


PASSNINGSKRETS

Vi satte upp två 30-meter rutor bredvid varandra. Sex skyltdockor och tre koner är ordnade i var och en av rutorna, som visas. Vi använder 16 spelare, uppdelade i två lag på åtta, en i varje område.
 Spelarna går igenom en passande sekvens, uppställning på tränaren väljer att vara beroende av kommande oppositionsutmaningar. Målet kommer att vara att spelarna uppmanas att leverera en blandning av korta och långa, raka och diagonala passningskrav.
Men dockorna fungerar som visuella hinder att undvika. Spelare roterar roller, följer bollen när de har spelat den.
Som en progression och för att göra övningen så konkurrenskraftig som möjligt kan de två grupperna tävla varandra för att få bollen genom banan och tillbaka till startpunkten.
Vi kör denna övning i 10 minuter.

1.Spelare kör genom en passande krets.
2.De följer bollen efter att de har passerat den.
3.Spelare får och utför en blandning av korta, långa, raka och diagonala passningar.

1.För att göra övningen så konkurrenskraftig som möjligt kan de två grupperna tävla.
2.Målet är att få bollen genom kretsen och tillbaka till startpunkten.


SPEL FÖR BESITTNINGSPLATSEN

Vi satte upp en spelplats på 40×30 meter med ett minimål på varje sida. Vi använder 17 spelare, uppdelade i två lag på åtta med en flytande spelare.

Det röda laget börjar med alla åtta spelare på planen, tillsammans med den flytande spelaren. Det blå laget har två spelare på planen och sex väntar på det, uppdelat mellan motsatta hörn.  

 Det röda laget måste kombinera med den flytande spelaren för att behålla besittning. För varje fem passerar laget i besittning gör, kommer en annan defensiv spelare att komma in på planen.

1.Spelare är uppdelade i två lag på åtta och en flytande spelare.
2.Det röda laget börjar med alla spelare på planen, tillsammans med den flytande spelaren.
3.Det blå laget har två spelare på planen och sex väntar på det, uppdelat mellan motsatta hörn.
4.Det röda laget och flytande spelare måste se till att behålla besittning.
5.För varje fem passning laget gör, går en defensiv spelare in i planen.


Om det försvarande laget vinner bollen tillbaka måste de försöka göra mål i ett av de fyra målen för en bonuspoäng, vilket ger besittningsteamet ett fokus på att trycka och återfå besittning efter bollförlust.

1.Det försvarande laget vinner tillbaka bollen.
2.De spelar nu med den flytande spelaren.
3.De måste försöka göra mål i ett av minimålen för att få en poäng.


Om besittningsteamet kan motverka press och återfå bollen kan de fortsätta att behålla besittning

1.Varje gång besittningsteamet får fem pass, går en annan försvarare in på planen.
2.Om det försvarande laget vinner bollen måste besittningsteamet motverka pressen för att återfå.
3.När de har återfått bollen kan de fortsätta att behålla besittningen.

Lag byter efter åtta bollar och totalt görs för besittningslaget. Poäng görs för antalet försvarare som hamnar inne i besittningstorget, med bonuspoäng som läggs till för försvarare om de gjorde i minimålen. Det pressande laget blir besittningsteamet och försöker slå poängen.
Övningen kan utvecklas genom att minska planhöjds områdets storlek för att kräva mer från besittningsteamet. Ett annat alternativ är att lägga till två pressande spelare var femte pass för att öka svårigheten i besittning.
 Vi kör denna övning i 20 minuter, i tre minuters rundor.


Vad är de viktigaste sakerna att se upp med?

I passningsövningen letar vi efter tidpunkten för rörelsen, skanning, hastigheten på passet och stödvinkeln och detaljerna i passet.
 I besittningsövningen letar vi efter laget i besittning för att bjuda in press innan de passar, skapa vinklar för att få för att spela ut ur pressen, att byta spel ur snäva områden och för intensiteten i diskpressen på att förlora besittning.
 Utanför besittning strävar vi efter att försöka att inte bli splittrad som försvarare och att upprätthålla en hög intensitet av press på bollen.

Vilka är de typiska misstag som spelarna kan göra och hur kan de undvikas?

Tidpunkten för rörelserna i passningsövningen kan innebära att spelare upptar utrymme för tidigt.
 I besittning, misslyckas med att skanna för att se var nytt tryck kommer från när det kommer från utsidan in.
 Att släppa bollen när det inte finns något tryck tar också bort tiden på bollen för spelaren som får, flytta trycket på den spelaren.

Hur skulle du sätta detta i en spelsituation?

Efter denna övning skulle vi gå vidare till småsidiga spel: 4 mot 4 eller 5 mot 5. Vi kan lägga till villkor för att replikera potentiella spelsituationer, såsom positiva reaktioner på besittningsförlust, genom att erbjuda dubbla poäng för ett mål som gjorts inom fem sekunder efter en återfall.
 Vi skulle också uppmuntra det försvarande laget att inte bli splittrat och göra spelet förutsägbart, vilket länkar till out of besittning-arbetet i övningen.