Detta tränar spelare i konsten att vinna bollen tillbaka både som individer och som ett lag, vilket betonar värdet av att spelarna är svåra att slå.

När lagen har bollen måste de använda den klokt – när de inte har besittning måste de vinna tillbaka den. Detta tränar spelare i konsten att vinna bollen tillbaka både som individer och som ett lag, vilket betonar värdet av att spelarna är svåra att slå.


Sätt upp

4 små mål, i ett område 30 x 25 meter bred. Du måste använda stolpar eller koner för att skapa 8 mål som anges som bilden. Vi använde 14 spelare i övningen.

 Hur man spelar det

Dela upp dina spelare i två lag på 7 som spelar i en 7mot7-match. Lag får tre poäng för att göra mål i de större målen och 1 poäng för att dribbla eller passa genom en grind – passet måste tas emot av en lagkamrat. När du gör ett av de större målen behåller ditt lag besittning. Spelet startas om i det motsatta diagonala större målet. Starta detta som ett tre-touch spel och gå vidare till två-touch.

  Teknik

Tempo, entusiasm, kommunikation och samarbete är nyckeln till framgång i övningen.

1.Spelet börjar med ett pass från tränaren till ett av lagen som måste försöka kombinera för att göra mål.
2.Här förlorar laget i besittning bollen och motståndet använder sig snabbt av bollen och gör mål.

3.Här gör laget en bra chans att göra mål i ett av grindmålen genom att passa till en lagkamrat…
4….men motståndarspelaren är snabbt över och blockerar skottet som sätter bollen ur spel.

5.Här gör spelaren i grindmålet genom att skapa utrymme och skicka bollen till en lagkamrat